Banner Advertisement
Banner Advertisement
Flash Banner AD
Banner Advertisement
  مقالات >  شاهراه اطلاعات

ورود به دنياي ديجيتال‌ - راهكارهايي براي تبديل فيلم‌هاي VHS به DVD


ماهنامه شبکه - خرداد ۱۳۸۵ شماره 65

ترجمه: ميلاد اميريان فر

اشاره:
آيا شما هم با يك توده بزرگ و خاك گرفته از كاست‌هاي VHS قديمي سروكله مي‌زنيد؟ به نظر شما آيا زمان آن نرسيده است كه از اين كاست‌‌هاي آنالوگ خداحافظي كنيد و به عصر ديجيتال قدم بگذاريد؟ هنگامي كه اولين ضبط‌كننده‌هاي كاست‌هاي ويديويي (VCR) و camcorderها در اواخر سال 1970 به درون خانه‌ها راه پيدا كردند، توانستند با در اختيار گذاشتن امكانات زياد، كاربران خود را به جهاني كاملا‌ً متفاوت در عرصه ضبط تصاوير ويديويي وارد كنند. بسياري از ما به سرعت صاحب يك كتابخانه از نوارهاي ويديويي شديم كه فيلم‌هاي مختلفي را دربرداشت: از فيلم‌هاي كمدي، تاريخي يا كلا‌سيك گرفته، تا فيلم‌هاي خانوادگي. خلا‌صه آرشيو متنوعي داشتيم. اما امروزه با پيشرفت فناوري و ظهور ابزارهاي ديجيتالي، ديگر نوارهاي ويديويي آنالوگ (VHS) به تدريج عرصه را براي DVDهاي ديجيتاليِ با كيفيت بسيار بالا و ظرفيت چندين برابر واگذار مي‌كنند. در واقع نوارهاي ويديويي آنالوگ براي ضبط تصاوير از يك فرمت واحد و كاربردي استفاده نمي‌كردند. VHS مخصوصاً در رابطه با امواج تصوير و صدا ايرادهاي بسياري داشت. نكته ديگر آن‌كه، كيفيت اين نوارها به مرور زمان و با استفاده مكرر به نحو چشمگيري كاسته مي‌شد. آن‌ها در بيشتر مواقع هنگامي كه دردستگاه پخش بودند، به خاطر خرابي جزئي به راحتي جمع مي‌شدند و از بين مي‌رفتند و كار با آن‌ها چندان آسان نبود، اما DVDها بسيار بهتر از اين‌ها خود را نشان داده‌اند. آن‌ها بسيار كوچك و جمع‌وجور هستند و در مقايسه با كيفيت پايين صدا و تصوير VHSها نيز، كيفيت صدا و تصوير بسيار بالا‌يي دارند. البته اين‌ها همه به خاطر فناوري پيشرفته ساخت DVD است كه توانست به مدد نور ليزر علا‌وه بر آن‌كه كيفيت بالا‌يي را در اختيار ما بگذارد، قيمت چنداني هم نداشته باشد. خوشبختانه امروزه با ارزان شدنDVDها و همچنين ابزارهاي موردنياز براي ضبط و پخش، اين امكان براي ما مهيا شده است تا بتوانيم فيلم‌هاي ويديويي روي VHS را بهDVD منتقل كنيم. به عبارت ديگر، فيلم‌هاي آنالوگ قديمي را به فيلم‌هاي ديجيتال امروزي تبديل كنيم. در اين مقاله چند روش براي انجام‌دادن اين كار و ابزارهاي موردنياز آن را از نظر مي‌گذرانيم.

به سوي ديجيتالي شدن
تفاوت بين فرمت آنالوگ و ديجيتال را شايد بتوان در مقايسه نوارهاي VHS با DVDها نمايان ساخت. نوارهاي VHS  حجيم، سنگين، گران و بي‌كيفيت بودند و تازه هر بار كه از آن‌ها استفاده مي‌كرديم، از كيفيتشان نيز بيشتر كاسته مي‌شد، اما DVD‌ها، بسيار كوچك، ارزان و البته با كيفيت هستند و تا مدت بسيار زيادي نيز قابل استفاده‌اند. پس تفاوت‌هاي چشمگيري بين آنالوگ و ديجيتال وجود دارد.

شايد بتوان سي‌دي را طلا‌يه‌دار نهضت ديجيتالي‌شدن و حذف VHSها دانست. هنوز هم در بسياري از خانه‌ها، ادارات و ... نوارهاي VHS فراواني به چشم مي‌خورند، اما به‌طور قطع شمارش معكوس براي محو شدن اين نوارها آغاز شده است. زيرا بسياري از خرده‌فروش‌هاي لوازم الكترونيكي منزل نيز از فروش آن‌ها صرف‌نظر كرده‌اند.
البته هنوز به VCRها احتياج خواهيد داشت. زيرا يك پخش‌كننده DVD مي‌تواند به بهترين حالت ممكن يك فيلم را براي شما پخش كند، ولي نمي‌توانيد آنچه را كه از تلويزيون پخش مي‌شود، با آن ضبط كنيد.

البته تاكنون ابزارهاي بسيار زيادي براي ضبط تصاوير روي DVD ساخته شده‌اند و اگر به فروشگاه‌هاي صوتي و تصويري سري بزنيد، با انواع مختلف آن‌ها آشنا خواهيد شد. به‌طور مثال برخي از آن‌ها به صورت مستقيم روي يكDVD رايت مي‌كنند، برخي ديگر تصاوير را در حافظه داخلي خود نگه‌ مي‌دارند و دسته‌اي نيز از حافظه‌هاي ديگري نظير هاردديسك استفاده مي‌كنند كه امكان ضبط چندين ساعت فيلم را ميسر مي‌سازد. از كامپيوتر نيز مي‌توانيم به عنوان يك وسيله براي ضبط تصاوير استفاده كنيم. اين كار با استفاده از يك تيونر تلويزيون و نصب نرم‌افزارهاي مخصوص همين كار به راحتي امكانپذير خواهد بود. 

يك كارت تيونردار تلويزيون شما را قادر مي‌سازد مستقيماً برنامه‌هاي تلويزيوني را ضبط كنيد.

البته دليل بسيار خوب ديگري كه ما را از كنار گذاشتن VCRها منصرف مي‌كند، به كارگيري آن‌ها براي تبديل‌كردن محتويات VHSها يعني فيلم‌هاي آنالوگ به فيلم‌هاي ديجيتال و در نهايت رايت روي DVD خواهد بود. اين كار يك فرايند بسيار ساده دارد؛ يعني يك پخش‌كننده كه تصاوير ويديويي را از نوارهاي VHS پخش مي‌كند، به يك ضبط كننده كه اين تصاوير را به فرمت ديجيتال نيز تبديل مي‌كند، متصل مي‌كنيم.

البته ممكن است در ذهن شما راه‌هاي متنوع ديگري نيز وجود داشته باشند، اما مسئله‌اي كه در همه اين موارد بايد به آن توجه كرد اين است كه تمام نوارهاي VHS قابليت تبديل شدن را ندارند.

به عنوان مثال، تصاويري كه از ابتدا روي يك نوار نو ضبط شده‌اند و خيلي هم استفاده نشده‌اند و يا تصاويري كه با دوربين دستي ضبط شده‌اند معمولا‌ً براي اين‌كار مناسبند، ولي ممكن است در مورد كاست‌هايي كه چندين‌بار روي آن‌ها ضبط شده است، با مشكل مواجه شويد.

نكته ديگر آن‌كه VHSها معمولا‌ً توسط ابزارهايي به‌ نام Macrovision در مقابل كپي‌شدن تحت محافظت هستند.


اين سيستم اساساً براي جلوگيري از كپي غيرمجاز (كاست به كاست) توسط مردم و جلوگيري از فروش فيلم‌هايي كه كرايه داده مي‌شدند گسترش يافت كه متأسفانه اكنون اگر بخواهيد VHSهايي را كه تحت حفاظت هستند تبديل كنيد، به خاطر اثرگذاري مخرب اين سيستم حفاظتي با افت كيفيت شديد صدا و تصوير روبه‌رو مي‌شويد. به طوري كه ديگر فيلم قابليت ديدن نخواهد بود.

کيفيت فيلم هايي که کيفيت زيادي ندارند، هنگام انتقال به DVD تغيير چنداني نخواهند کرد.

البته ممكن است نرم‌افزاري پيدا شود كه بتواند سيگنال‌هاي Macrovision را غيرفعال كند، اما در نظر داشته ‌باشيد كه چنين كاري تخطي از قوانين كپي‌رايت تلقي خواهد شد.

نكته ديگر آن‌كه، فارغ از اين‌گونه محدوديت، تبديل تصاوير آنالوگ ويديويي به ديجيتال و انتقال آن به دي‌وي‌دي، واقعاً  كمكي به بهبود كيفيت تصوير نخواهد كرد، بلكه تمام ضعف‌ها، شكستگي‌ها، مات بودن تصاوير و پايين بودن كيفيت صدا، عيناً به DVD منتقل خواهد شد. البته در اين مقاله با ابزارها و نرم‌افزارهايي آشنا مي‌شويم كه تا حدي در بالا‌ بردن كيفيت تصاوير كمك مي‌كنند.
 
اما به اين نكته توجه داشته باشيد كه استفاده از همه اين امكانات، باز هم نتيجه نهايي، آن كيفيت بسيار بالا‌يي كه فيلم‌هاي DVD اصلي دارند را نخواهد داشت.


ميانبرها

سريع‌ترين و آسان‌ترين راه براي انتقال تصاوير از VHSهاي ويديويي به DVD استفاده از دستگاه‌هاي مستقل ضبطDVD است.اين وسايل امروزه به عنوان جايگزيني براي VCRها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. آن‌ها مي‌توانند فيلم‌هاي تلويزيوني را نيز روي هاردديسك خود ذخيره كنند كه بسيار بهتر از ذخيره آن‌ها روي نوارهاي VHS است.

بيشتر ضبط‌كننده‌هاي DVD سوكت‌هايي نظير سوكت‌هاي SCART ،Composite Video و SVideo دارند كه مي‌توانند در جهت متصل كردن وسايل پخش ديگر به اين ضبط‌كننده‌ها استفاده شوند. در اين صورت اگر كابل مناسب در جهت اتصال دستگاه ضبط DVD به پخش‌كننده نوار VHS را تهيه كنيد، مي‌توانيد عمليات تبديل را به راحتي انجام دهيد.

برخي ضبط‌كننده‌هاي DVD مثل Pioneer's DVR  503 HS با DVDهاي دو لا‌يه نيز سازگاري دارند. اين دي‌وي‌دي‌ها در مقايسه با نوع معمولي خود دو برابر ظرفيت دارند و در حدود چهار ساعت فيلم در حالت كيفيت استاندارد در آن‌ها ضبط مي‌شود.

DVDها انواع مختلفي دارند. بنابراين بهتر است در هنگام خريد يا استفاده به اين مسئله نيز توجه داشته باشيد. مثلا‌ً همين دستگاه Pioneer قابليت ضبط روي انواع مختلف DVDها را دارد و از يك هاردديسك داخلي نيز استفاده مي‌كند كه مي‌تواند تا ساعت‌ها فيلم را در خود جاي دهد.

البته استفاده از اتصالا‌ت Firewire نيز براي تبديل‌كردن مناسب خواهد بود؛ اگر بخواهيد فيلم‌هاي خانگي را از يك دوربين دستي ديجيتال به ديسك منتقل كنيد. امتياز عمده خريد يك ضبط‌كننده اختصاصي DVD اين است كه مي‌توانيد به صورت مستقيم هر آنچه كه از تلويزيون پخش مي‌شود را روي ديسك رايت كنيد، ولي مشكل اساسي استفاده از اين ابزارها، گران بودن آن‌هاست. مثلا‌ً ضبط‌كننده‌هاي DVD ارزان در حد صد پوند نيز وجود

دارند، اما مثلا‌ً مدل DVR  503 HS با تمام لوازم جانبي در حدود چهارصدپوند تمام مي‌شود. در واقع به نظر مي‌رسد كه الا‌ن زمان مناسبي براي خريد اين وسايل و DVD ‌هاي جديدي كه چندين برابر DVD هاي كنوني ظرفيت دارند (مثل HDDVD كه از فناوري BluRay استفاده مي‌كند) نباشد.

مدل Pioneer DVR 503HS با DVDهاي دو لا‌يه سازگار است.


اتصال صحيح

اولين مسئله‌اي كه هنگام تبديل با آن روبه‌رو مي‌شويد، هنگامي است كه بخواهيد DVD را با استفاده از كامپيوتر تبديل كنيد.  اگر از يك كابل مناسب براي اين كار استفاده كنيد، خروجي صدا و تصوير VCR مشكل چنداني براي شما به وجود نخواهد آورد. كاري كه در ابتدا بايد انجام دهيد اين است كه بايد از سازگاري كامل پي‌سي خود با فرايند دريافت و ضبط تصاوير ويديويي كاملا‌ً مطمئن شويد. زيرا بيشتر پي‌سي‌ها از ورودي‌هاي استاندارد تصاوير ويديويي آنالوگ حمايت نمي‌كنند.

روزآمد بودن و وجود سخت‌افزارهاي لا‌زم براي اين كار نيز از ديگر مواردي است كه بايد به آن‌ها توجه شود. 

متأسفانه امروزه كارت‌هاي گرافيكي كه داراي خروجي DVD براي پخش از تلويزيون هستند، بسيار بيش از كارت‌هايي است كه ورودي آنالوگ دارند. اگر كارت شما سوكت‌هاي لا‌زم را ندارد، بايد به فكر تعويض آن باشيد و آن را با نمونه جديدتري كه داراي ورودي آنالوگ تصوير باشد، تعويض كنيد. به ‌طور مثال سري جديد كارت‌هاي ATI كه در دو مدل مخصوص داراي اسلا‌ت‌هاي AGP (براي كامپيوترهاي قديمي) و اسلا‌ت PCIExpress (براي كامپيوترهاي جديد) مي‌تواند انتخاب خوبي باشد.

براي مثال مدل All  In  Wonder X800 AGP با بهره‌گيري از يك پردازنده قدرتمند گرافيكي به تصوير جلوه خاصي مي‌دهد و علا‌وه بر آن‌كه سوكت‌هاي ورودي و خروجي براي capture كردن دارد، داراي خروجي ويديويي آنالوگ نيز هست. اين كارت همچنين داراي يك تيونر تلويزيون و FM به صورت onboard است و با نرم‌افزارهايي ارائه مي‌شود كه به شما امكان مي‌دهد برنامه‌هاي تلويزيوني و راديويي را در هاردديسك كامپيوترتان ذخيره كنيد.

 كارت گرافيك‌ ATI All In Wonder يك پردازنده قدرتمند گرافيكي دارد.

استفاده از چنين كارتي يكي از گران‌ترين راه‌هايي است كه به شما امكان Capture كردن از ويديو به كامپيوتر را مي‌دهد و البته اضافه كردن اين كارت به سيستم كمي باعث سنگين‌تر شدن عمليات پردازشي آن مي‌شود.

براي آن‌كه از كامپيوتر به عنوان وسيله تبديل فيلم استفاده كنيد، All  In Wonder امكانات بي‌نظيري را براي شما فراهم مي‌آورد، اما روش‌هاي ارزان‌تري نيز وجود دارند كه يكي از آن‌ها اتصال مستقيم VCR به پي‌سي با استفاده از نصب يك وسيله براي Capture خواهد بود.

در اين راه دو انتخاب اساسي خواهيد داشت: استفاده از يك كارت Capture داخلي يا يك مبدل ويديوي خارجي.استفاده از ابزارهاي داخلي مثل Duzzle Video Collector 2006 راه بسيار ارزان و ساده‌اي است.

چون كارت Capture ،Dazzle Video Collector با قيمتي در حدود چهل پوند امكانات قابل قبول و مناسبي را در اختيار شما مي‌گذارد.

مثلا‌ً سوكت‌هاي SVideo و امكانات ديگري مثل كارت تيونر تلويزيون و نرم‌افزارهاي PVR از ديگر امكاناتي است كه در اختيار شما خواهد بود و مانند كارت AllInWonder اين محصولا‌ت داخل كيس قرار مي‌گيرند. ولي اگر شلوغ شدن ميز كارتان مسئله مهمي نيست، مي‌توانيد از Plextor's Convert X PXTV 4020U نيز استفاده كنيد.
 

 مدل Plextor PX 7506 قابليت رايت روي انواع مختلف DVDها را دارد.

البته اين مدل با قيمتي در حدود 130 پوند كمي از مدل داخلي كه اشاره كرديم، گران‌تر است. اما مطمئناً با بهره‌گيري از پورت USB، كاربري آساني را براي شما فراهم مي‌كند؛ هرچند مانند مدل‌هاي قبلي، اين كارت نيز تيونر تلويزيون و سوكت‌هاي Compsit و SVideo دارد.

از امكانات ديگر اين كارت، وجود ابزارهايي مرتبط با ورودي‌هاي صوتي است. يعني احتياج به برقراري اتصال ديگري ميان كارت صدا و VCR نخواهيد داشت و اين مسئله در همان كارت حل شده است.

در هنگام تبديل كردن تصاوير با استفاده از Convert X پيش از آن‌كه اطلا‌عات وارد كامپيوتر شوند، در همان كارت پردازش مي‌شوند و سپس به كامپيوتر منتقل مي‌شوند كه اين مسئله به بار پردازشي سيستم نخواهد افزود. نكته ديگر آن‌كه، اين ابزار مي‌تواند تصاوير آنالوگ را مستقيماً به فرمت MPEG 2 تبديل كند و اين دقيقا همان فرمتي است كه در هنگام رايت روي DVD مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بنابراين در هنگام رايت روي DVD بسيار راحت خواهيد بود.
در آخر اين‌كه اين كارت با تمام وسايلي كه با اتصال به پورت‌‌هاي USB سازگاري دارند، منطبق است.

انتخاب‌هاي ديگر
اگر خودتان يك دوربين فيلمبرداري ديجيتال داريد مي‌توانيد از آن به عنوان پلي براي متصل كردن VCR به پي‌سي استفاده كنيد. بنابراين بهتر است دفترچه راهنماي دوربين را دوباره بخوانيد. اگر دوربين شما ورودي صدا و تصوير آنالوگ دارد و اگر امكان اتصال به VCR را نيز داشته باشد، امتياز بسيار بزرگي به شما داده است؛ زيرا از اين پس تمام كاري كه بايد انجام دهيد، متصل كردن Camcorder به پي‌سي با پورت Firewire است. 

ويديو در سي‌دي

اگر رايتر DVD نداريد، باز هم مي‌توانيد عمليات تبديل را دنبال كنيد. اين‌بار با استفاده از يك رايتر سي‌دي بسياري از برنامه رايت مثل Easy Media Creato Suit8 به جاي ساخت يك DVD، امكاناتي براي ساخت Video CD و Super Video CD را دارند.

البته VCD كيفيت دي‌وي‌دي را ندارد. چون فيلم در فرمت MPEG-1 در سي‌دي ذخيره مي‌شود كه به نسبت MPEG-2 كه در DVDها استفاده مي‌شود، كيفيت فشرده‌سازي پايين‌تري دارد.

همچنين در VCD قدرت تفكيك‌پذيري نسبت به آنچه كه در DVD مي‌بينيم، بسيار پايين‌تر است و اين باعث مي‌شود تا هنگامي كه فيلم را در حالت تمام صفحه Full  Screen مي‌بينيم، كمي محوشدگي در تصوير را احساس كنيم. اما از آنجايي كه نوارهاي ويديويي نيز خود كيفيت چنداني ندارند، تبديل كردن فيلم‌هاي آنالوگ به ديجيتال در قالب رايت روي سي‌دي مي‌تواند راه‌حل قابل قبولي باشد.
 
Super Video CD يا SVCD از فرمتي ميان دو فرمت MPEG-1 و MPEG-2 و البته با ميل به MPEG-2 استفاده مي‌كند. بنابراين تصاوير با كيفيت بهتري ارائه مي‌كند، ولي حجم افزايش پيدا مي‌كند. به طوري كه حداكثر نيم ساعت فيلم روي سي‌دي مي‌توانيد ذخيره كنيد.


چون آنچه از Camcorder خارج مي‌شود و از طريق پورت Firewire به پي‌سي منتقل مي‌شود، كاملا‌ً ديجيتالي است و بنابراين بدون هيچ زحمتي تصاوير شما به فرمت ديجيتال تبديل شده است و شما در نهايت بايد اين داده‌ها را روي DVD رايت كنيد.

اما مشكلي كه ممكن است با آن روبه‌رو شويد اين است كه متأسفانه ورودي‌ها آنالوگ معمولا‌ در مدل‌هاي جديدCamcorder وجود دارند و همه پي‌سي‌ها هم پورت Firewire ندارند.

دستگاه Plextor 4200U كه مي‌تواند مستقيماً به USB متصل شود و عمليات Capture كردن را به راحتي انجام دهد.

خوشبختانه خيلي از پي‌سي‌هايي كه امروزه مي‌خريم، رايترهاي DVD دارند و اگر هم نبودند مي‌دانيم كه نصب و خريد آن‌ها با توجه به قيمت پاييني كه دارند، بسيار راحت است.
 
مثلا‌ً درايوهاي داخلي DVD به شدت ارزان هستند و تنها در حدود سي پوند قيمت دارند. ولي در مورد مدل‌هاي خارجي (External) مثل مدل 164 Samsung SEW با وجود آن‌كه كمي گران‌تر هستند، مي‌توانند انتخاب خوبي براي شما باشند.

ويرايش كنيد
capture كردن و تبديل تصاوير آنالوگ به ديجيتال علا‌وه بر امكانات سخت‌افزاري نياز به كارگيري از نرم‌افزارهاي ويژه همين كار را نيز دارد. مثلا‌ در هر دو بسته Dlextor Convert X و Dazzle Video Collector نرم‌افزارهاي ويژه‌اي نيز وجود دارد كه به شما در انجام‌دادن اين كار كمك خواهند كرد.

 

كابل‌ها و اتصالا‌ت

برخي از ابزارهاي capture كردن با در اختيار گذاشتن سوكت‌هاي متنوع كمك زيادي در تسهيل اين امر به شما مي‌كنند.

(بالا‌ راست) پورت SVideo، (بالا‌چپ) پورت Composit پايينSCART

بهترين راه براي داشتن يك اتصال خوب اين است كه بدانيد Camcorder يا VCR دقيقاً از چه نوع پورت‌هاي ورودي و خروجي استفاده مي‌كند. همچنين دستگاهي كه قرار است اين تصاوير را بگيرد و تبديل و ضبط كند، از چه پورت‌هايي استفاده مي‌كند.

تقريباً تمام ضبط‌كننده‌هاي فيلم از سوكت SCART به عنوان خروجي اصلي خود استفاده مي‌كنند. اين سوكت هم خروجي صداست و هم تصوير. سوكت‌هاي SCART بزرگ هستند و مستطيل شكل و داراي 21 پين اتصال دهنده كه معمولا‌ً در VCRها تلويزيون و پخش‌كننده‌هاي DVD ديده مي‌شوند. ولي سوكت‌هاي ديگر هم وجود دارند. مثلا‌ سوكت Composite كه معمولا‌ً زردرنگ هم هست. سوكت SVideo يك سوكت سياه رنگ است با هفت پين.

البته‌ نمي‌توانيد كامپيوتري پيدا كنيد كه سوكت SCART داشته باشد، اما سوكت‌هاي SVideo و Composite به راحتي در كامپيوتر قابل دسترسند و اگر احتياج داريد از سوكتSCART استفاده كنيد، به يك مبدل احتياج خواهيد داشت.

برخي ديگر از كارت‌هاي Capture مثل Plextor Connectxpx  TV 402U تمام سوكت‌هاي موجود را در اختيار شما قرار خواهد داد. كارت Dzzle Video Collector 2006 نيز داراي كابل‌هاي متنوعي است كه بسته به نياز مي‌توانيد هر كدام از آن‌ها را تهيه كنيد.


انواع DVDها

DVD‌ها در انواع مختلفي توليد مي‌شوند كه برخي از انواع آن‌ها سازگاري بيشتري با پخش‌كننده‌ها و درايوهاي كامپيوتري دارند. اگر مي‌خواهيد مطمئن باشيد كه DVD اي كه تهيه مي‌كنيد از DVDهاي سازگار است، بهتر است از انواع DVDRS يا DVD+RS استفاده كنيد كه اتفاقاً ارزان‌ترين نوع آن‌ها هم هستند.

همچنين نوع دو لا‌يه هر دو فرمت DVDRS و DVD+RS نيز موجود است كه ظرفيت آن‌ها دو برابر فرمت تك لا‌يه‌ مي‌باشد. ولي بايد به اين نكته توجه كنيم كه تمامي رايترها قابليت رايت روي اين DVDها را ندارند و بايد در هنگام رايت به اين مسئله توجه نماييد.

نوع ديگر دي‌وي‌دي‌ها با فرمت DVDRWS و DVD+RWS سازگار هستند كه مي‌توانيد روي اين نوع DVDها چندبار رايت كنيد، ولي كمي از بقيه DVDها گران‌تر است. البته بايد به سازگاري رايتر با اين فرمت نيز توجه كنيد.

اگر كمي صبر كنيد نسل جديد DVD‌ها كه HDDVD نام گرفته‌اند نيز در راهند. اين DVDها با بهره‌گيري از نور آبي ليزر مي‌توانند فضايي چندين برابر يك DVD عادي را در اختيار شما قرار دهند.


براي مثال در مورد محصولا‌ت Dazzle برنامه Pinnacle Instant Recorcl DVD يك امكان كاملاً‌ مفيد و ساده را در اختيار شما مي‌گذارد و آن هم كليد مفيدي است كه مستقيما VHS را به DVD تبديل مي‌نمايد و آن را روي DVD رايت مي‌كند و البته در حالت ديگر مي‌تواند آن را روي هاردديسك نيز ذخيره كند.

يكي از امتيازات استفاده از پي‌سي به جاي استفاده از يك دستگاه ضبط‌كننده مستقل DVD همين نرم‌افزارهايي است كه به ما در توليد يك اثر حرفه‌اي‌تر كمك مي‌كنند. اگر به دنبال احاطه بيشتري بر فرايند انتقال و تبديل هستيد، نرم‌افزارهايي مثل 8 Roxio's Easy Media Center Suite يا Ulead ،Nero و Cyber link نيز در اختيار شما هستند كه البته Roxio از همه كامل‌تر است. نرم‌افزارهاي ديگري نيز با قيمتي در حدود پنجاه پوند موجود است؛ مثل Nero Burning Rom 7 Premium كه از لحاظ امكانات شباهت زيادي به Roxio دارد. البته Ulead DVD Movie Factory نيز با قيمتي در حدود سي پوند با آن‌كه كمي ارزان‌تر از بقيه است، امكانات خوبي در اختيار قرار مي‌دهد. نرم‌افزار Easy Media Creator با يك سري از نرم‌افزارهاي جانبي ويرايش فيلم، عكس و رايت و يك نيز انتخاب مناسبي است.

يك اثر حرفه‌اي
شركت‌هاي خدماتي زيادي نيز وجود دارند كه عمده فعاليت آن‌ها روي تبديل فيلم‌هاي آنالوگ به ديجيتال و رايت آن‌ها روي سي‌دي يا DVD متمركز شده است. اگر مي‌خواهيد يك كارحرفه‌اي داشته باشيد، مي‌توانيد از اين شركت‌ها نيز استفاده كنيد كه البته بايد نسبت به روش‌هايي كه در قبل اشاره شد، بيشتر خرج كنيد. بنابراين اگر بخواهيد كارتان ارزان تمام شود، بهترين راه آن است كه خودتان آن را انجام دهيد. بالا‌خره اين‌كه تبديل كردن تمام كارت‌هاي VHS احتمالا‌ً پروژه وقت‌گيري خواهد بود؛ زيرا تمام فيلم‌ها بايد در زمان واقعي خود پخش شوند و در هنگام پخش روي DVD رايت شوند.مطالب مرتبط
• ديسك‌هاي زيبا
( DVD - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• WD TV Live Hub
( VHS )
• برترين نرم افزارهاي ويرايش فيلم در لينوكس
( فيلم - فيلم - ويرايش فيلم )
• عملكرد كارت‌هاي گرافيكي امروزي در سيستم‌هاي HTPC
( DVD )
• مروري بر Nero Multimedia Suite 10
( DVD - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - )
• 10 فناوري برتر دهه - 7
( DVD )
• ترميم خراشيدگي‌هاي ديسك
( DVD )
• صدا، تصوير، حركت!
( DVD )
• رايت در سه سوت!
( DVD )
• درايو نوري LG H55N محافظ اطلاعات شما
( DVD )
• Nero 8.0؛ Ultra Edition
( DVD )
• Nero 8.0؛ Ultra Edition
( DVD )
• سكان‌داري دي‌وي‌دي رايترها
( DVD )
• كات! - معرفي نسخه جديد Find cut از سوي اپل در NAB 2007
( ويرايش فيلم )
• ساخت DVD در لينوكس‌با استفاده از برنامه Kmediafactory
( DVD )
• سامسونگ درايور Blu-ray/HD-DVD ساخت‌
( DVD )
• نسل جديد DVD و نبرد فرمت‌ها
( DVD )
• Nero 7.7.5.1
( DVD )
• نرم افزارهاي ‌تبديل فرمت ويديويي
( DVD )
• پشتيبانی Dell از فن آوری جديد Blu-Ray
( DVD )
• جیتکس 2006 / LG Blu-ray DVD Writer
( DVD )
• Easy Media Creator 9
( DVD )
• توشيبا DVD سه لايه‌ توليد مي‌کند
( DVD )

نظرات بازدیدکنندگان
خيلي خوب
ميانگين امتيازي که 16 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 5.18 از 6


به اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است